Amerikanare på auktion
Reportage

Amerikanare på auktion

Publicerad 21 oktober 2020 (uppdaterad 23 oktober 2020)
I slutet av oktober auktioneras delar av Arvikaprofilen Torparns samling ut. Bland annat är det flera intressanta svensksålda amerikanare som ska säljas.
”Torparn” startade en bilskrot som nu växt till en storanläggning för demontering av tunga fordon. Men en del bilar plockade han undan och sparade på. I vintras gick han bort efter en lång tids sjukdom. Nu ska delar av samlingen säljas på nätauktion. Bland annat är det en T-Ford med lika stor anknytning till Arvika som ”Torparn” själv. Den här bilen från 1916 var Arvikas första droska!

Än idag finns hålet kvar där taxametern satt kvar. Och med på köpet följer trafiktillståndet från 1921!

En till synes komplett och kanske ett lätt objekt är den här Ford Fordor 1937.

Dodge Business Coupé 1949 som saknar delar av inredningen.
Den är avställd sedan 1982 och två år senare köpte ”Torparn” den.

Som fryst i ett ögonblick är den här Ford Falcon. En krockskada satte stopp för livet på vägarna för den.

Inredningen ser ut att vara i gott skick och allt ner på stänklappsnivå finns kvar på Forden.
År 1975 importerade Hedströms Motor i Uppsala 200 exemplar av den nya AMC Pacer. Alla exemplaren var i X-utförande med 4,2-litersmotor och trestagsautomat.

Pacern har JP Slotmagsfälgar. ”Torparn” köpte den 1988 och samma år ställdes den av.

Samlingen av fordon från Lennart ”Torparn” Johansson säljs på nätauktion av Bilweb Auctions. Bilarna och några motorcyklar säljs med lågt satta reservationspriser. Budgivningen startar den 23/10 och avslutas den 29/10. Du hittar auktionen på www.bilwebauctions.se

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.