Reportage

Golftvåa på auktion!

Publicerad 20 december 2021
Golf på vintern – det går väl inte så bra? Men en lågmilad jämtlandskörd Volkswagen Golf nerlusad med tillbehör kan kanske vara något. Nu säljs den på auktion.
Det är hög tid att få upp ögonen för andra generationen Volkswagen Golf. Den lanserades 1983 och var på samma gång mycket lik den första Golfen men rymligare och bättre hopskruvad. Nu säljer Jämtlands Auktionsbyrå en Golf CL -87 som bara har gått 9 582 mil på auktion på Tradera.

Bilen har nyligen bytt ägare men har tidigare bara haft en ägare sedan ny. Alla besiktningsprotokoll och underlag för genomförd service finns enligt auktionsföretagets beskrivning. ”Utvändigt ger bilen ett mycket bra helhetsintryck, enstaka repor, inga anmärkningar vad vi kan se”, skriver Jämtlands Auktionsbyrå.

Det är inte bara skicket som gör den här Golfen till något extra. Den förste ägaren verkar ha gillat biltillbehör. Den är en provkarta på prylar som var populära på 1980-talet. Här finns bland annat grill med extraljus, snowcap, reflexramp, vindavvisare och i kupén sitter det en överdragsklädsel på sedan bilen var ny.

Fortfarande är andra generationen Volkswagen Golf billiga att köpa, speciellt om det är vanliga modeller som CL med en motor på 75 hk. Ett exemplar i riktigt bra skick kan kosta 25 000 – 35 000 kronor om man hittar en sådan. Den här jämförelsevis lågmilade bilen som nu ska säljas på auktion kan kanske vara värd mer. Auktionen avslutas den 26 december klockan 22:00. Här är en länk till auktionen.

Läs mer om Volkswagen Golf II i Klassiker 10/2021!

I årets sista nummer får du hänga med på en resa i polisens gamla Amazonkombi med dolda utryckningsljus och lära dig att köra T-Ford. Det är roligare än du tror! Dessutom bjuder vi på Golf GTI, Citroën Méhari, Opel Manta och Vespa 400. Missa inte heller reportaget om hur man fick fram bilarna till Netflix-serien Den osannolika mördaren.

Ögonblicket En ny Saab, tack!
Färgglatt hos Saab-återförsäljaren i Malmö. Men vad ska vi välja – en V4 eller kanske en 99?

Volkswagen Golf II GTI
Urmodellen har varit en självklar klassiker länge nu. Men efterträdaren är minst lika kul. Vi kör två toppexemplar – en tidig med åtta ventiler och en 16V!

Broschyren Illustratörerna AF VK
Både världen och bilarna blev lite vackrare när Art Fitzpatrick och Van Kaufman illustrerade åt General Motors.

Nya turer om avfall
Tack vare en gedigen och samlad insats ser det lite ljusare ut för importörer och exportörer av renoveringsobjekt.

Återöppnat i Fredericia
När klassikermässan på Jylland öppnade igen efter två års uppehåll var det feststämning. Klassiker var där!

Automobilia Turist javisst!
Ett emaljerat bevis i grillen på att Brennerpasset hade bemästrats – det är klart att man vill ha ett sådant.

Sverigeresan Amazon 122S Kombi i Dalarna
Vi kartlägger metodiskt ladufynd med hjälp av Länstrafikgruppens gamla civilspanare. Under cover!

Vespa 400 1959
Ett fjärde hjul var ett av försäljningsargumenten när Piaggio lanserade sin nya småbil.

Moped Mustang TT
Trelleborgbaserade Mustang plockade ihop en riktig tuffing när de skapade TT. Motor från Zündapp!

Tystnad, tagning – åttiotal!
Bilarna var centrala när inspelningen av Netflixserien om Palmemordet skulle ske på den verkliga brottsplatsen.

Opel Manta 1.9 1977
André tvekade inte när den osannolikt fina Berlinettan dök upp i annonsflödet.

Klassikerguiden T-Ford
En T-Ford har aldrig känts som ett fräschare klassikerval än nu! Köp och kör – om du vågar!

Våra Klassiker
Patient 106 återfår glansen, Carl gläds åt en Alfa Giulietta Spider som bara går bättre och Fredrik ritar bilar.

Läsarnas Klassiker
En äkta New York-taxi, en stilfull Mercedes-coupé och en ovanlig Toyota. Dessutom en Volvo-skonad BMW 523i.

Fixa själv Unimog med mer plats
Inget verkar omöjligt för Julle. När han har bestämt att det behövs mer utrymme i Unimog-hytten så blir det så.

Citroën Méhari 1982
Frisk luft och frisk lutning – det strandgladaste 2CV-derivatet passar väldigt bra på Gotland.