Reportage

Sista "riktiga" Volvon på auktion!

Publicerad 2022-02-03 16:30 (uppdaterad 2022-02-04 10:39)
Kanske blir det prisrekord för Volvo 940 när en -98:a med bara 903 mil på mätaren ska säljas på auktion. Var 940 den den sista "riktiga" Volvon?

VolvoKlassiker 2021 – beställ nu!

Amazon 123 GT, 850 T-5R, 480 ES och sextioårsjubilerande P1800 hör till innehållet i årets stora specialutgåva om Volvo. Njut av 124 sidor kvalitetsläsning om ditt favoritmärke – finns att köpa i vår webbshop nu!
Volvo 940 och inte minst sista årsmodellen 1998 med utrustningspaketet Classic blir allt mer omhuldade. Även priserna för exemplar med mer normala miltal verkar redan gå uppåt trots att bilarna inte ens är 30 år gamla.

På Bilweb Auctions ska nu en 940 säljas av ett dödsbo. Volvon har bara haft en brukare och den har gått 903 mil. Den har underredsbehandlats och fram till nu har det suttit överdragsklädsel på. Auktionsfirman skriver i sin beskrivning: ”Bilen har alltid stått parkerad i varmgarage… Luktar ny och ser ny ut”.

Volvo 940 var den sista i sitt slag – till och med till namnet. Medan resten av Volvos modellprogram bytt till modellbeteckningar som började på C, S eller V så fick 940 ånga på med sin tresiffriga beteckning. Men den var också den sista Volvon med kombinationen av bakhjulsdrift, stel bakaxel och ett motorblock i gjutjärn lackerat i rött.

När det stod klart att Volvo 940 skulle sluta tillverkas 1998 så fick Volvo gå upp i produktionstakt för att möta en ökad efterfrågan! Det är långt ifrån alla utgående modeller som har det problemet. Den femte februari avslutades produktionen och en liten ceremoni hölls i Torslandaverken när den sista bilen lämnade bandet. Trots att tillverkningen upphörde så tidigt på året hamnade 940 och sexcylindriga systermodellerna S/V90 ändå på en artonde plats i den svenska försäljningsstatistiken för 1998.

Volvo 940:n som nu ska säljas på auktion är en Classic, det var ett förmånligt prissatt utrustningspaket som fanns till 1998 års modell. Den togs i trafik den andre januari 1998.

Enligt Bilweb Auctions bedömning är bilen värd 120 000 – 140 000 kronor men det värdet har budgivningen redan passerat. Kanske blir det prisrekord för en Volvo 940 när auktionen avslutas den 10 februari. Här är en länk till auktionen.

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.