Svensk BMW på auktion i USA
Reportage

Svensk BMW på auktion i USA

Publicerad 29 april 2021 (uppdaterad 30 april 2021)
En svensksåld BMW 1600-2 har sålts på auktion i USA för motsvarande 455 000 kronor.
Från München till Skellefteå vidare till Storbritannien och sedan USA, den här BMW 1600-2 från 1966 har sett världen!

Den såldes ursprungligen av Folke Pettersons Bil i Skellefteå och kördes till en början av en försäljare vid företaget. År 2013 exporterades den till Storbritannien där ägaren lät renovera den och lackera om den i originalkulören ”Derby Grau”.

 Därefter exporterades BMW:n till USA. Fortfarande följde en mängd svensk dokumentation med bilen inklusive ett kvitto för en underredsbehandling genomförd hos Saab-ANA i Sundsvall.

I mars såldes BMW:n den på den amerikanska auktionssajten Bring A Trailer för motsvarande 455 000 kronor.

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.